Praca za granicą w ramach opieki nad osobami starszymi bywa bardzo ciekawa, decydując się na taką działalność trzeba jednak zdawać sobie doskonale sprawę także z jej negatywnych aspektów. Przede wszystkim bywa ona bardzo męcząca ze względu na oddalenie od rodziny. W tym artykule skupimy się na najważniejszych elementach pomagających zachować zdrowie psychiczne i chęć do pracy, mimo długotrwałego przebywania za granicą. To bardzo ważne, by pozwolić sobie na jakieś rozrywki, nawet gdy mamy na nie ograniczony czas. Korzyści finansowe płynące z opieki nad osobami starszymi w Niemczech są bardzo wysokie, nie powinny one być jednak jedynym powodem dla którego ktoś się na nią decyduje. Trzeba naprawdę dobrze czuć się w kontaktach z ludźmi i być gotowym do niesienia im pomocy w każdej sytuacji.

Prowadzenie zdrowego trybu życia

opiekunka w NIemczechZa granicę nie jedzie się tylko po to by pracować, ze względu na charakter zajęcia opiekunka w Niemczech spędza znaczną część czasu, musi zatem nauczyć się żyć w obcym kraju, łącząc pracę ze zdrowym odżywianiem oraz odpowiednimi dawkami snu. Dobre wysypianie się jest podstawą dobrego samopoczucia, co przekłada się na większy komfort psychiczny oraz sprawne wykonywanie obowiązków. Najlepiej kłaść się spać w miarę możliwości wcześnie, zwłaszcza, że niektórzy podopieczni wymagają nocnego wstawania. Optymalne wykorzystanie nocy i pozwolenie sobie na chociaż chwilę odpoczynku w ciągu dnia są bardzo ważne - można na to poświęcić chwilę, gdy senior ogląda telewizję lub sam raczy się poobiednią drzemką. Niezwykle ważny jest także ruch, - w końcu nie tylko starsi ludzie potrzebują świeżego powietrza. Codzienne spacery są wskazane także dla opiekunów. Wspólne przechadzki do parku lub ogrodu oraz wybieranie dłuższej drogi na zakupy na pewno pomogą chwilę odetchnąć i zachować lepszą formę. Nie można zapominać oczywiście również o prawidłowym odżywianiu - solidne śniadanie i regularne spożywanie posiłków bez podjadania dadzą opiekunowi dużo energii, by mógł pomagać seniorowi i samemu dobrze się czuć. Dzięki odpowiednio zaplanowanemu trybowi dnia można pomóc zarówno sobie, jak i podopiecznemu.

Codzienne rozrywki

Opiekunka w NiemczechChociaż praca opiekuna pochłania sporą część dnia, nikt nie może funkcjonować bez czasu wolnego oraz rozrywek. Bardzo często zdarza się, że dzień lub dwa w tygodniu do podopiecznego przyjeżdżają członkowie rodziny z wizytą i sami sprawują nad nim opiekę. Jest to czas, który opiekun osoby starszej powinien dobrze wykorzystać. Dobrze jest zdecydować się na rozrywkę intelektualną, pomagającą rozruszać szare komórki - to doskonały sposób na pokonanie rutyny. Świetnie sprawdzi się tutaj rozwiązywanie łamigłówek, czytanie książek, a nawet nauka języka. Szlifowanie niemieckiego przyda się w końcu w rozmowie z podopiecznym i jego rodziną, a także podczas codziennych zakupów. Nie może oczywiście zabraknąć relaksu przy bardziej rozluźniających zajęciach. Odcinek lub dwa ulubionego serialu przed snem oraz chwila surfowania po Internecie na pewno wyjdą ciężko pracującej osobie na dobre.

Istotna rola socjalizacji

Opiekunka bez biegłej znajomości języka niemieckiego świetnie sobie poradzi, nie wolno jednak zapominać o tym, jak istotną rolę w utrzymaniu zdrowia psychicznego pełni socjalizacja. Szlifowanie zdolności językowych może być doskonałym sposobem na to, by poznać sympatycznych ludzi i po prostu uraczyć się ciekawą rozmową. Wizyta w parku, zakupy na targu, poszukiwanie książki w bibliotece - każda okazja jest dobra, by z kimś porozmawiać i oderwać się na chwilę od codziennych trosk. Należy pamiętać także o tym, że opiekunka w Niemczech ma nadal duże możliwości utrzymania kontaktu ze wszystkimi swoimi bliskimi. Chociaż połączenia telefoniczne mogą być kosztowne, nic nie stoi na przeszkodzie by korzystać na przykład ze Skype'a. Internet w domu podopiecznego standardowo jest darmowy, a jakość przesyłu bardzo wysoka, dlatego każdego dnia można zobaczyć tych, których najbardziej nam brakuje.

 

Chociaż praca opiekuna bywa męcząca, agencja pracy w Niemczech zdaje sobie z tego sprawę i zapewnia odpowiednie warunki do wypoczynku. Specjalne premie oraz urlopy pozwalają zregenerować się po dłuższym okresie poza domem, w dodatku każdy opiekun sam może zadbać o swoje zdrowie i zapewnić sobie rozrywki.

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności