W poprzednich artykułach poruszaliśmy już tematy takie jak radzenie sobie z osobami cierpiącymi na choroby otępienne, a także dbanie o własne zdrowie psychiczne czy przygotowywanie się do pierwszych wyjazdów do Niemiec, by pomagać starszym osobom. Chociaż taka praca wymaga bardzo dużo wysiłku, jest ona dochodowa i satysfakcjonująca, dzięki czemu ewentualne trudności są rekompensowane. Warto zwrócić też uwagę na to, że nie wszyscy podopieczni mają problemy z pamięcią krótkotrwałą. Podczas pracy asystenta osób starszych można natknąć się na wiele przemiłych osób, z którymi współpraca będzie przyjemnością. Nawet najmilszej osobie zdarzyć może się jednak gorszy dzień, starsi ludzie natomiast ze względu na ograniczenie zdolności motorycznych bywają bardzo rozgoryczeni. Opiekun musi potrafić sobie radzić nawet z nagłymi, najbardziej gwałtownymi napadami gniewu. W tym artykule skupimy się na tym, jak opanować sytuację oraz gdzie szukać pomocy.

Przejawy agresji i jak sobie z nimi radzić

Opiekun osoby starszejStarsze osoby mogą czuć się bardzo źle z tym, że ich ciała nie działają już dokładne tak, jak by tego chciały. Wiąże się to z często tłumioną przez dłuższy czas złością, która staje się coraz większa i w pewnym momencie musi zostać uwolniona. Opiekun osoby starszej, jako osoba stale przebywająca z podopiecznym jest najbardziej narażony na atak. Agresja może przejawiać się wówczas na różne sposoby - mogą to być obelgi lub nawet fizyczny atak. Najważniejsze jest to, by w takim momencie na pozwolić sobie wejść na głowę. Asystent osoby starszej musi pamiętać o tym, że jest odpowiedzialny za swojego podopiecznego, ale ma swoje prawa i nikomu nie wolno przekraczać granicy. Ze spokojem musi się on przeciwstawić agresorowi i przywołać go do porządku słowami. Zdrowy rozsądek w połączeniu z miłą rozmową mogą działać cuda. Opiekun lub opiekunka osoby starszej muszą być empatyczni, to czyni ich dobrymi w tym, czym się zawodowo zajmują.

Problemy ponad siły opiekuna

Opiekunka osoby starszejZasadniczo, nie ma takiego problemu, z którym opiekunka w Niemczech nie powinna pomóc podopiecznemu. Może się jednak zdarzyć, że rozgoryczenie starszej osoby nie wynika z trudności wiążących się z podeszłym wiekiem lub niewygodami mieszkania. Często wybuchy gniewu wywoływane są przez trapiące starszych ludzi historie rodzinne, chęć porozmawiania z kimś bliskim, czasami też przypomni im się coś bolesnego. Jeśli podopieczny zdradza niepokojące oznaki gniewu, którego nie da się wytłumaczyć racjonalnie, najlepszym rozwiązaniem może być bezpośrednie wrócenie się do jego krewnych. Jeśli istnieje taka możliwość, w kryzysowej sytuacji ktoś bliski przyjedzie do seniora i porozmawia z nim o tym, w czym leży problem. Rolą opiekuna jest zauważenie takich sytuacji, powinien on też mieć świadomość tego, że nie ze wszystkim jest w stanie poradzić sobie sam. Jeśli tylko istnieje taka potrzeba, należy zwracać się po pomoc do rodziny, lekarza, lub współpracujących z chorym pielęgniarzy. W razie pytań, warto też dzwonić lub mailować do agencji. Agencja pracy w Niemczech postara się, by opiekun miał zawsze zapewnioną odpowiednią pomoc.

 

Z trudnymi sytuacjami nawet najlepszy opiekun nie powinien radzić sobie sam. W Niemczech asystenci osób starszych zawsze mają zapewnione wsparcie wielu osób, które regularnie odwiedzają dom i z którymi można porozmawiać w wypadku jakichkolwiek trudności. Współpraca z nimi może być wyjątkowo owocna. Nawet największy wybuch agresji można też ułagodzić. Zazwyczaj wystarczy okazać podopiecznemu odrobinę zrozumienia, nie należy jednak się nad nim litować. Jest on taką samą osobą jak wszyscy inni i powinien być równo traktowany, dlatego nie wolno też iść na ustępstwa. To ważne, by opiekun pamiętał gdzie należy stawiać granicę i nie pozwalał się w żaden sposób obrażać. Na szczęście sytuacje opisane w artykule nie zdarzają się często, a w razie czego można je pokojowo rozwiązywać. Trzeba jednak być dobrze przygotowanym na wszystko, co może się zdarzyć, dla bezpieczeństwa swojego oraz podopiecznego - opiekunowie są przed wyjazdami szkoleni, by przechodzić przez wszelkie próby.

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności