Europejskie społeczeństwo starzeje się. Już dzisiaj 20% mieszkańców Niemczech to osoby starsze, a szacuje się, że w 2050 roku ich współczynnik wzrośnie do ponad 30%. W związku z takim obrotem rzeczy stale wzrasta zapotrzebowanie na osoby, które zaopiekują się starszymi ludźmi. Niemcy są gotowi dużo zapłacić za pomoc w wykonywaniu codziennych obowiązków, z którymi najczęściej sami już sobie nie radzą. Pomoc zazwyczaj obejmuje pilnowanie przyjmowania leków, pomoc w poruszaniu się oraz w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Osoby starsze bywają również bardzo samotne, dlatego potrzebują kogoś, z kim będą mogły porozmawiać na ważne dla nich tematy. Jak się okazuje, Niemcy nie są chętni do podejmowania się tego typu pracy, co otwiera szansę na solidny, sezonowy zarobek dla Polaków, gdyż są oni bardzo dobrymi opiekunami i Niemcy chętnie korzystają z ich usług. W niniejszym artykule pochylimy się nad tym, czego wymaga się od dobrego opiekuna i jak znaleźć pierwszą pracę w tym zawodzie.

Współpraca z agencją i wymagane kompetencje

opiekunka osoby starszejPierwszym krokiem który należy wykonać by znaleźć pierwszą pracę jako opiekun osoby starszej jest znalezienie sprawdzonej agencji. Takie specjalne firmy mogą najczęściej zaproponować wiele lukratywnych ofert pracy. Współpraca z agencją wiąże się z pewnymi wymaganiami, jednak daje pracownikowi poczucie bezpieczeństwa, gdyż poza wysokimi zarobkami ma on zapewniony dojazd do miejsca pracy i z powrotem do Polski, a także posiłki i zakwaterowanie podczas wyjazdu, najczęściej w domu podopiecznego. Opiekun lub opiekunka osoby starszej musi odznaczać się pewnymi kluczowymi cechami i posiadać niezbędne umiejętności. Przede wszystkim od takiej osoby wymaga się empatii. Współpraca ze starszymi, cierpiącymi ludźmi wymaga umiejętności słuchania i prowadzenia czasami nawet trudnych rozmów. Zdarza się, że relacja może być początkowo trudna ze względu na charakter podopiecznego - nie każdy będzie w stanie sobie z tym poradzić. Opiekun osoby starszej nie zajmuje się jednak tylko mentalnym wsparciem - w tym zawodzie konieczna jest również krzepa. Pomoc w poruszaniu się, sadzanie osoby chorej na wózek inwalidzki, codzienna pomoc w kąpieli - praca dla opiekuna w Niemczech może być niewykonalna dla osób nienawykłych do codziennej pracy fizycznej, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, przed zdecydowaniem się na podjęcie tego zawodu.

Praca bez znajomości języka?

asystentka osoby starszejAsystent osoby starszej powinien znać język niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym. W zależności od zlecenia wymagana jest podstawowa, lub nieco lepsza znajomość języka, można w końcu napotkać na klientów, dla których codzienna konwersacja jest gwarantem zdrowia psychicznego. Całkowity brak znajomości języka niemieckiego nie wyklucza jednak możliwości znalezienia pracy w zawodzie, jeśli zainteresowana osoba zwróci się po pomoc do agencji. Agencje pracy wychodzą naprzeciw potrzebom opiekunów - organizują regularne kursy językowe, podczas których można opanować najbardziej praktyczne elementy języka, przydające się bardzo podczas pracy. Kursantom udostępniane są również materiały szkoleniowe do wykorzystania w domu. Na pewno nie zdarzy się sytuacja, kiedy odpowiedzialna, empatyczna, chętna do pracy osoba, zostanie skreślona ze względu na brak kompetencji językowych - to przecież element, który można bardzo szybko wypracować.

Kompetencje pedagogiczne

Mimo iż krzepa oraz znajomość języka są bardzo ważne w pracy opiekuna, najważniejsze jet to, by potrafił się on dobrze dogadywać ze swoim podopiecznym. By taka osoba dobrze się czuła i miała sprawny umysł, warto organizować jej regularne, drobne rozrywki takie jak wspólne czytanie prasy lub literatury, rozwiązywanie krzyżówek, gra w domino czy warcaby. Wspólne spędzanie czasu z podopiecznym oraz uważne słuchanie tego co mówi pomagają mu zachować zdrowie psychiczne i po prostu poprawiają znacznie samopoczucie. Z tego właśnie powodu asystent lub asystentka osoby starszej powinni mieć umiejętności nawiązywania kontaktu z ludźmi, dzięki którym będą w stanie pomagać jeszcze lepiej.

 

Od osób udających się do Niemiec w roli opiekuna osoby starszej wymaga się wiele, jest to jednak interesująca praca, która może przynieść duże korzyści finansowe osobie podejmującej się jej. Nie trzeba umieć wszystkiego, dodatkowe kompetencje są jednak zawsze mile widziane. Agencja chętnie przyjmuje do pracy osoby, znające chociaż w podstawowym stopniu język niemiecki i mające przynajmniej niewielkie doświadczenie w pracy z chorymi lub starszymi osobami. Jeśli ktoś nie ma doświadczenia, nie trzeba się jednak martwić - agencja zawsze chętnie zaproponuje kursy językowe i dodatkowe szkolenia, dzięki którym szybko można nadrobić wszelkie braki.

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności